Home
2022 Meets
2021 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/11/2022 10:32 AM
                  2022 RCSL City Meet - 7/9/2022 - 7/10/2022                   
                                    Results                                    
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:55.40   7/11/2015 Piedmont                                   
                         M Monk, A Monk, A Schloss, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:02.69    1:56.56  
     1) Mackey, Story 13                2) McGraw, Ellis 14               
     3) Letson, Sophia 14               4) Holden, Sydney 13              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:09.09    2:02.06  
     1) Thomas, Katherine 14            2) Amos, Fin 14                   
     3) Bibb, Maret 14                  4) Watkins, Mae 13                
  3 Lily Flagg Swim Team  'A'                         2:10.89    2:07.37  
     1) Henriksen, Anna S 14            2) Elmore, Emma L 14              
     3) Barrow, Hannah M 14             4) Self, Mollie A 13              
  4 Greenwyche Gators  'A'                            2:20.96    2:13.52  
     1) Derrick, Emily 13               2) Daniel, Bella 14               
     3) Banks, Abby 13                  4) Berger, Campbell 13            
  5 Whitesburg Tide  'A'                              2:20.95    2:14.42  
     1) Turner, Sydney 14               2) Borchers, Allegra 14           
     3) Smith, Addison 14               4) Smith, Hayden 13               
  6 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:21.16    2:15.57  
     1) Henderson, Marianne I 13        2) Henderson, Ida M 14            
     3) Woolsey, Grace P 14             4) Messervy, Kate M 14            
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:19.73    2:15.67  
     1) Owen, Rylee 14                  2) Poole, Evie 14                 
     3) Utley, Olivia 13                4) Towers, Madelyn 14             
  8 Monte Sano  'A'                                   2:22.64    2:16.29  
     1) Bothwell, Inde 13               2) Masterson, Molly 14            
     3) Andreani, Alyssa 13             4) Williams, Lilly 14             
  9 Mountain Springs  'A'                             2:21.72    2:18.33  
     1) Bennett, Rowe 14                2) Cockrell, Cassidy 13           
     3) Somers, Madeleine 14            4) Johnston, Norah 13             
 10 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:25.98    2:19.18  
     1) Brewer, Sarah K 14              2) Humphrey-Troupe, Aalycia J 13  
     3) Hall, Bailey R 14               4) Ham, Abby G 13                 
 11 Piedmont Recreation Associatio  'A'               2:22.79    2:21.54  
     1) McCloud, Caitlin R 13           2) Handley, Chloe 14              
     3) Neely, Caitlyn G 13             4) Hodges, Caroline 13            
 12 Camelot Recreation Association  'A'               2:30.44    2:22.62  
     1) Ledford, Abby 14                2) Reeves, Brooke 14              
     3) Ashton, Lareeta 14              4) Holland, Serenity 13           
 13 Sherwood Swim Team  'A'                           2:36.20    2:28.15  
     1) Fleming, Mary 14                2) Angelucci, Megan 13            
     3) Sprinz, Ceilidh 13              4) Finley, Mina 13                
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:50.76   7/11/2015 Piedmont                                   
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   1:55.84    1:50.61  
     1) Guerin, Owen 14                 2) Baumgartner, Max T 14          
     3) Whetstone, Isaac 13             4) Cagle, Hunter 13               
  2 Greenwyche Gators  'A'                            1:59.69    1:56.44  
     1) Kent, Farrell 14                2) Hardy, Benjamin 13             
     3) Johnson, Wesley 14              4) Shadinger, Austin 14           
  3 Lily Flagg Swim Team  'A'                         2:01.25    1:56.74  
     1) Barnett, Parker S 14            2) Johnson, Luke A 14             
     3) Broach, Will C 14               4) Marett, Aubrey A 14            
  4 Whitesburg Tide  'A'                              2:08.68    2:05.05  
     1) Morris, Luke 14                 2) Cooper, Walt 13                
     3) Alderson, Christian 14          4) Shea, Luke 13                  
  5 Blossomwood Swim Team  'A'                        2:10.43    2:05.79  
     1) Goldmon, William 13             2) Roberts, Bross 14              
     3) Casperson, Ben 13               4) Watson, Ben 14                 
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                2:13.05    2:09.15  
     1) Patz, Micah 14                  2) Cochran, Brooks 13             
     3) Webb, Zack 13                   4) Pugh, Ben 14                   
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:15.49    2:10.40  
     1) Applegate, Logan 14             2) McCarver, Camden 13            
     3) Clark, Grady 13                 4) Hughes, Ethan 13               
  8 Valley Hill Country Club  'A'                     2:21.68    2:13.48  
     1) Walker, Finley 13               2) Hrzida, James 14               
     3) Carney, Cameron 14              4) Oneill, Athan 13               
  9 Mountain Springs  'A'                             2:23.77    2:13.91  
     1) Retzke, Jefferson 13            2) Hulgan, Ryan 13                
     3) Pendergrass, Charles 13         4) Younger, Jacob 13              
 10 Sherwood Swim Team  'A'                           2:16.21    2:15.56  
     1) Perez, Nicolas 13               2) Tipton, Braden 14              
     3) Detwiler, George 13             4) Todd, Joseph 14                
 11 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:24.24    2:18.87  
     1) Cooper, Matthew W 14            2) Ross, Jack W 13                
     3) Park, Tyler T 13                4) Badgley, Luke K 13             
 12 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:13.05    2:21.20  
     1) Cataldi, Daniel 13              2) Hutton, Kendall 13             
     3) Tewalt, Sawyer C 14             4) Weglage, Brady 13              
 13 Piedmont Recreation Associatio  'A'               2:25.43    2:22.48  
     1) Carroll, Preston 14             2) Sieja, Oliver 13               
     3) Brown, Owen W 13                4) Schmitz, Wilson O 13           
 14 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:24.42    2:32.55  
     1) Busby, David H 13               2) Nguyen, Andrew H 13            
     3) Groves, James A 12              4) Castro, Jacob D 14             
 15 Byrd Spring  'A'                                  2:58.26    2:45.90  
     1) Crews, Gideon A 13              2) Stifflemire, Deisen K 13       
     3) Smith, David L 13               4) Kerns, Whitaker J 13           
 16 Camelot Recreation Association  'A'               2:47.46    3:01.79  
     1) Aiello, Nick 14                 2) Rice, Grady 12                 
     3) Kennedy, Luke 13                4) Underwood, Kaleb 13            
 
Event 31  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Victoria C        13 Lily Flagg             32.52      31.26  
  2 Butler, Charlotte K       14 Lily Flagg             33.23      31.32  
  3 Reynolds, Madison         13 SJST                   32.89      32.33  
  4 Jordan, Addie Jane        14 Lily Flagg             33.17      32.82  
  5 Young, Allison E          14 Hammerheads            34.85      33.55  
  6 Wright, Haylee            14 SJST                   33.76      33.83  
  7 Newby, Caroline           13 JVRA                   35.40      34.57  
  8 Kirkham, Sarah            14 SJST                   35.38      34.94  
  9 Shrader, Nevaeh           13 Stingrays              34.89      35.47  
 10 Kern, Yzzy M              14 Hammerheads            34.76      35.58  
 11 Ingram, Preslee           14 SJST                   33.74      37.75  
 12 Kelley, Samantha          13 Gators                 44.98      45.32  
 
Event 32  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammitt, Archer           13 MNSO                   29.91      28.21  
  2 Hopkins, Cole             13 The Tide               32.42      31.17  
  3 Shaneyfelt, Canyon W      13 Hampton Cove           35.88      31.92  
  4 Hicks, Seth L             14 Lily Flagg             36.10      33.82  
  5 Cataldi, Daniel           13 Hammerheads               NT      34.98  
  6 Thompson, Cameron         14 SJST                   36.37      35.03  
  7 Roberts, Logan            14 SJST                   35.41      35.09  
  8 Ehemann, Levi             13 Sherwood               41.19      35.55  
  9 Vanderberg, Logan         14 SJST                   41.66      38.01  
 10 Fowler, Alex              13 SJST                   43.41      43.44  
 11 Yohe, Adam                14 SJST                   44.25      45.84  
 12 Hartley, David            14 SJST                   50.31      49.22  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.24    7/8/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Daniel, Bella             14 Gators                 25.85      25.89  
  2 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   25.82      25.90  
  3 Mackey, Story             13 Blossomwood            26.12      26.07  
  4 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             26.03      26.20  
  5 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           26.57      26.48  
  6 Smith, Addison            14 The Tide               26.28      26.62  
  7 Holden, Sydney            13 Blossomwood            26.39      26.63  
  8 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            26.62      26.78  
B - Final
  9 Thomas, Katherine         14 JVRA                   27.08      26.77  
 10 Scully, Tatum             14 Chapman                26.83      26.98  
 11 Bibb, Maret               14 JVRA                   27.37      27.71  
 12 Wical, Bianca S           14 RSAL                   27.35      27.82  
 13 Ledford, Abby             14 CAML                   28.38      28.45  
 14 Watkins, Mae              13 JVRA                   28.48      28.49  
 15 Henderson, Ida M          14 Hampton Cove           28.44      28.86  
 16 Utley, Olivia             13 SJST                   28.13      29.04  
 
Event 37  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   24.24    7/8/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   26.23      25.82  
  2 Daniel, Bella             14 Gators                 26.42      25.85  
  3 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             26.88      26.03  
  4 Mackey, Story             13 Blossomwood            27.70      26.12  
  5 Smith, Addison            14 The Tide               27.08      26.28  
  6 Holden, Sydney            13 Blossomwood            27.21      26.39  
  7 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           28.01      26.57  
  8 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            27.78      26.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scully, Tatum             14 Chapman                28.14      26.83  
 10 Thomas, Katherine         14 JVRA                   27.14      27.08  
 11 Wical, Bianca S           14 RSAL                   28.21      27.35  
 12 Bibb, Maret               14 JVRA                   29.01      27.37  
 13 Utley, Olivia             13 SJST                   30.41      28.13  
 14 Ledford, Abby             14 CAML                   28.74      28.38  
 15 Henderson, Ida M          14 Hampton Cove           30.15      28.44  
 16 Watkins, Mae              13 JVRA                   29.25      28.48  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCloud, Caitlin R        13 PIED                   29.75      28.65  
 18 Elmore, Emma L            14 Lily Flagg             29.44      28.66  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Self, Mollie A            13 Lily Flagg             29.29      29.14  
 20 Johnston, Norah           13 Stingrays              29.51      29.20  
 20 Owen, Rylee               14 SJST                   30.72      29.20  
 22 Towers, Madelyn           14 SJST                   29.43      29.21  
 22 Hodges, Caroline          13 PIED                   29.79      29.21  
 24 Bennett, Rowe             14 Stingrays              31.11      29.33  
 25 Lingle, Kristen           14 VHCC                   30.14      29.81  
 26 Caruso, Lexie A           14 Hammerheads            29.46      30.07  
 27 Bumgarner, Briley         14 Chapman                31.28      30.12  
 28 Brewer, Sarah K           14 Hammerheads            31.05      30.15  
 29 Williams, Lilly           14 MNSO                   31.23      30.60  
 29 Handley, Chloe            14 PIED                   31.06      30.60  
 31 Cockrell, Cassidy         13 Stingrays              29.76      30.69  
 32 Angelucci, Megan          13 Sherwood               31.70      31.03  
 33 Ham, Abby G               13 Hammerheads            31.39      31.10  
 34 Masterson, Molly          14 MNSO                   31.79      31.58  
 35 Turner, Sydney            14 The Tide               34.93      31.60  
 36 Reeves, Brooke            14 CAML                   32.28      31.96  
 37 Sprinz, Ceilidh           13 Sherwood               31.70      31.97  
 38 Del Valle, Anessa L       13 Byrd Spring            32.05      32.08  
 39 Fleming, Mary             14 Sherwood               32.38      32.72  
 40 Smith, Hayden             13 The Tide               34.09      32.74  
 41 Lady, Monica G            14 RSAL                   34.40      32.77  
 42 Messervy, Kate M          14 Hampton Cove           33.40      33.06  
 43 Derrick, Emily            13 Gators                 34.63      33.67  
 44 Holland, Serenity         13 CAML                   33.58      33.87  
 45 Chang, Alexis             13 Byrd Spring            43.95      40.42  
 46 O'Halloran, Erin          13 VHCC                   46.20      46.15  
 -- Berger, Campbell          13 Gators                 32.49         DQ  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   22.79   7/10/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guerin, Owen              14 MNSO                   23.14      22.93  
  2 Johnson, Wesley           14 Gators                 23.55      23.58  
  3 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   23.72      23.90  
  4 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             24.00      24.00  
  5 Cooper, Walt              13 The Tide               24.07      24.12  
  6 Hardy, Benjamin           13 Gators                 25.13      25.40  
  7 Carney, Cameron           14 VHCC                   25.32      25.41  
  8 Applegate, Logan          14 SJST                   25.60      26.04  
B - Final
  9 Shadinger, Austin         14 Gators                 25.78      25.50  
 10 Watson, Ben               14 Blossomwood            26.41      26.09  
 11 Clark, Grady              13 SJST                   27.02      26.93  
 12 Morris, Luke              14 The Tide               27.01      26.99  
 13 Patz, Micah               14 JVRA                   26.50      27.01  
 14 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             26.59      27.27  
 15 Casperson, Ben            13 Blossomwood            27.63      27.36  
 16 Kimbrel, Jack             14 Blossomwood            27.26      27.74  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 RCSL Record:   22.79   7/10/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guerin, Owen              14 MNSO                   23.66      23.14  
  2 Johnson, Wesley           14 Gators                 23.89      23.55  
  3 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   24.33      23.72  
  4 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             24.28      24.00  
  5 Cooper, Walt              13 The Tide               25.27      24.07  
  6 Hardy, Benjamin           13 Gators                 26.15      25.13  
  7 Carney, Cameron           14 VHCC                   26.52      25.32  
  8 Applegate, Logan          14 SJST                   26.29      25.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shadinger, Austin         14 Gators                 26.29      25.78  
 10 Watson, Ben               14 Blossomwood            27.08      26.41  
 11 Patz, Micah               14 JVRA                   27.35      26.50  
 12 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             27.73      26.59  
 13 Morris, Luke              14 The Tide               27.97      27.01  
 14 Clark, Grady              13 SJST                   26.95      27.02  
 15 Kimbrel, Jack             14 Blossomwood            29.27      27.26  
 16 Casperson, Ben            13 Blossomwood            28.27      27.63  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Broach, Will C            14 Lily Flagg             28.56      27.71  
 18 Tewalt, Sawyer C          14 Hammerheads            28.70      27.77  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alderson, Christian       14 The Tide               28.90      27.82  
 20 Oneill, Athan             13 VHCC                   29.22      28.04  
 21 McCarver, Camden          13 SJST                   29.50      28.22  
 22 Cagle, Hunter             13 MNSO                   28.63      28.48  
 23 Pugh, Ben                 14 JVRA                   29.27      28.78  
 24 Hutton, Kendall           13 Hammerheads            31.49      28.98  
 25 Retzke, Jefferson         13 Stingrays              32.44      29.14  
 26 Brown, Owen W             13 PIED                   29.88      29.53  
 27 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   29.94      29.60  
 28 Ross, Jack W              13 Hampton Cove           30.97      29.71  
 29 Pendergrass, Charles      13 Stingrays              30.48      29.74  
 30 Todd, Joseph              14 Sherwood               29.23      29.96  
 31 Weglage, Brady            13 Hammerheads            31.19      30.14  
 32 Sieja, Oliver             13 PIED                   30.01      30.17  
 33 Badgley, Luke K           13 Hampton Cove           29.02      30.28  
 34 O'Halloran, Liam          14 VHCC                   31.84      30.29  
 35 Kerns, Whitaker J         13 Byrd Spring            32.50      30.35  
 36 Perez, Nicolas            13 Sherwood               32.86      30.75  
 37 Eubanks, Graham           13 Sherwood               32.73      31.82  
 38 Cooper, Matthew W         14 Hampton Cove           32.53      31.99  
 39 Scully, Sebastian         13 Chapman                34.25      32.44  
 40 Busby, David H            13 RSAL                   36.21      33.48  
 41 Schmitz, Wilson O         13 PIED                   33.25      33.64  
 42 Younger, Jacob            13 Stingrays              35.71      34.02  
 43 Campbell, Casper          13 Chapman                36.10      34.16  
 44 Smith, David L            13 Byrd Spring            37.32      34.75  
 45 Aiello, Nick              14 CAML                   37.00      35.42  
 46 Castro, Jacob D           14 RSAL                   44.59      38.38  
 47 Underwood, Kaleb          13 CAML                   35.13      38.88  
 48 Kennedy, Luke             13 CAML                   37.53      42.19  
 49 Crews, Gideon A           13 Byrd Spring            43.37      43.46  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.19   7/13/2019 Sofia Roberts, Camelot                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            32.64      32.68  
  2 Wical, Bianca S           14 RSAL                   33.53      33.96  
  3 Daniel, Bella             14 Gators                 33.82      34.66  
  4 Banks, Abby               13 Gators                 35.10      35.51  
  5 Caruso, Lexie A           14 Hammerheads            34.78      35.52  
  6 Amos, Fin                 14 JVRA                   35.36      35.76  
  7 Smith, Addison            14 The Tide               35.89      36.39  
  8 Holden, Sydney            13 Blossomwood            36.46      38.01  
B - Final
  9 Letson, Sophia            14 Blossomwood            37.06      37.22  
 10 Henderson, Ida M          14 Hampton Cove           37.26      37.31  
 11 Reeves, Brooke            14 CAML                   37.54      37.38  
 12 Elmore, Emma L            14 Lily Flagg             37.37      37.45  
 13 Ledford, Abby             14 CAML                   37.84      38.40  
 14 Self, Mollie A            13 Lily Flagg             38.50      38.63  
 15 Bibb, Maret               14 JVRA                   38.41      39.23  
 16 Cost, Emma Kate           14 JVRA                   38.52      39.61  
 
Event 43  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   31.19   7/13/2019 Sofia Roberts, Camelot                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            33.56      32.64  
  2 Wical, Bianca S           14 RSAL                   34.75      33.53  
  3 Daniel, Bella             14 Gators                 34.89      33.82  
  4 Caruso, Lexie A           14 Hammerheads            34.96      34.78  
  5 Banks, Abby               13 Gators                 36.25      35.10  
  6 Amos, Fin                 14 JVRA                   36.51      35.36  
  7 Smith, Addison            14 The Tide               36.75      35.89  
  8 Holden, Sydney            13 Blossomwood            39.38      36.46  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Letson, Sophia            14 Blossomwood            39.14      37.06  
 10 Henderson, Ida M          14 Hampton Cove           38.71      37.26  
 11 Elmore, Emma L            14 Lily Flagg             38.77      37.37  
 12 Reeves, Brooke            14 CAML                   41.16      37.54  
 13 Ledford, Abby             14 CAML                   38.75      37.84  
 14 Bibb, Maret               14 JVRA                   40.27      38.41  
 15 Self, Mollie A            13 Lily Flagg             39.37      38.50  
 16 Cost, Emma Kate           14 JVRA                   40.59      38.52  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Poole, Evie               14 SJST                   39.78      38.78  
 18 Utley, Olivia             13 SJST                   41.26      39.18  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cockrell, Cassidy         13 Stingrays              39.88      39.23  
 20 Borchers, Allegra         14 The Tide               40.86      39.33  
 21 Ukeje, Ifunanya           13 SJST                   40.02      39.47  
 22 Bennett, Rowe             14 Stingrays              42.45      39.57  
 23 Smith, Hayden             13 The Tide               42.17      39.75  
 24 Hodges, Caroline          13 PIED                   41.38      40.30  
 25 Barrow, Hannah M          14 Lily Flagg                NT      40.54  
 26 Lady, Monica G            14 RSAL                   42.32      41.54  
 27 Angelucci, Megan          13 Sherwood               41.70      41.66  
 28 Handley, Chloe            14 PIED                   42.13      41.69  
 29 Del Valle, Anessa L       13 Byrd Spring            44.10      42.22  
 30 Humphrey-Troupe, Aalycia  13 Hammerheads            44.34      42.53  
 31 Ashton, Lareeta           14 CAML                   43.28      42.54  
 32 Somers, Madeleine         14 Stingrays              45.05      42.68  
 33 Masterson, Molly          14 MNSO                   43.14      43.16  
 34 Lingle, Kristen           14 VHCC                   43.85      43.23  
 35 Messervy, Kate M          14 Hampton Cove           43.03      43.35  
 36 Cantey, Lily              14 MNSO                   45.10      43.60  
 37 Fleming, Mary             14 Sherwood               48.10      44.57  
 38 Gyorok, Ava               13 PIED                   47.31      44.91  
 39 Henderson, Marianne I     13 Hampton Cove           45.56      45.54  
 40 Hall, Bailey R            14 Hammerheads            47.83      46.18  
 41 Derrick, Emily            13 Gators                 47.59      47.86  
 42 Wright, Emma A            13 MNSO                      NT      52.16  
 43 Chang, Alexis             13 Byrd Spring          1:08.25      58.16  
 44 O'Halloran, Erin          13 VHCC                   59.53    1:01.97  
 -- Myhan, Sophie             13 Sherwood               59.96         DQ  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.95   7/14/2007 Tyler Kaliszak, Jones Valley-                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   30.40      30.61  
  2 Cooper, Walt              13 The Tide               31.16      30.88  
  3 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             30.92      31.07  
  4 Shadinger, Austin         14 Gators                 32.56      32.50  
  5 Hardy, Benjamin           13 Gators                 32.44      32.58  
  6 Freeman, Andrew           14 Gators                 33.94      33.98  
  7 Morris, Luke              14 The Tide               34.14      34.13  
  8 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             32.96      34.14  
B - Final
  9 Carney, Cameron           14 VHCC                   34.57      34.38  
 10 Patz, Isaac               14 JVRA                   34.86      34.86  
 11 Roberts, Bross            14 Blossomwood            34.91      34.91  
 12 Cochran, Brooks           13 JVRA                   35.62      35.44  
 13 Applegate, Logan          14 SJST                   35.55      35.51  
 14 Park, Tyler T             13 Hampton Cove           35.88      35.93  
 15 Detwiler, George          13 Sherwood               35.34      36.34  
 16 Goldmon, William          13 Blossomwood            36.71      37.32  
 
Event 44  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.95   7/14/2007 Tyler Kaliszak, Jones Valley-                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   32.13      30.40  
  2 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             32.35      30.92  
  3 Cooper, Walt              13 The Tide               32.21      31.16  
  4 Hardy, Benjamin           13 Gators                 33.47      32.44  
  5 Shadinger, Austin         14 Gators                 33.74      32.56  
  6 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             33.91      32.96  
  7 Freeman, Andrew           14 Gators                 36.01      33.94  
  8 Morris, Luke              14 The Tide               34.92      34.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carney, Cameron           14 VHCC                   37.44      34.57  
 10 Patz, Isaac               14 JVRA                   36.52      34.86  
 11 Roberts, Bross            14 Blossomwood            37.38      34.91  
 12 Detwiler, George          13 Sherwood               37.41      35.34  
 13 Applegate, Logan          14 SJST                   35.72      35.55  
 14 Cochran, Brooks           13 JVRA                   36.21      35.62  
 15 Park, Tyler T             13 Hampton Cove           36.28      35.88  
 16 Goldmon, William          13 Blossomwood            38.44      36.71  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McMillion, Samuel J       13 MNSO                   38.64      36.74  
 18 Hawkins, Patrick          14 The Tide               39.00      37.02  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   38.07      37.14  
 20 Hutton, Kendall           13 Hammerheads            39.16      37.19  
 20 Younger, Jacob            13 Stingrays              44.77      37.19  
 22 Hulgan, Ryan              13 Stingrays              36.50      37.54  
 23 Sieja, Oliver             13 PIED                   38.96      37.81  
 24 Watson, Ben               14 Blossomwood            38.22      38.35  
 25 Tipton, Braden            14 Sherwood               40.62      38.47  
 26 Broach, Will C            14 Lily Flagg             37.95      38.86  
 27 McCarver, Camden          13 SJST                   41.77      38.94  
 28 Retzke, Jefferson         13 Stingrays              42.20      39.21  
 29 Hrzida, James             14 VHCC                   40.90      39.29  
 30 Ross, Jack W              13 Hampton Cove           39.95      39.47  
 31 Webb, Zack                13 JVRA                   41.28      40.09  
 32 Barry, Caleb P            13 Hammerheads            42.55      42.33  
 33 Carroll, Preston          14 PIED                   46.48      43.57  
 34 Brown, Owen W             13 PIED                   44.83      44.25  
 35 Lackey, Aiden T           14 Hampton Cove           45.69      45.40  
 36 Stifflemire, Deisen K     13 Byrd Spring            48.75      46.17  
 37 Busby, David H            13 RSAL                   48.65      46.57  
 38 Scully, Sebastian         13 Chapman                46.32      47.04  
 39 O'Neal, Sutton L          13 Hammerheads            47.62      47.36  
 40 O'Halloran, Liam          14 VHCC                   46.70      48.40  
 41 Smith, David L            13 Byrd Spring            56.52      51.07  
 42 Underwood, Kaleb          13 CAML                   57.85      55.61  
 43 Crews, Gideon A           13 Byrd Spring          1:04.25    1:09.72  
 -- Andrews, Noah             14 Sherwood               45.15         DQ  
 
Event 49  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:38.98   7/13/2013 Byrd Spring, Byrd Spring                   
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwyche Gators  'A'                            1:45.57    1:40.33  
     1) Hardy, Benjamin M13             2) Banks, Abby W13                
     3) Daniel, Bella W14               4) Johnson, Wesley M14            
  2 Monte Sano  'A'                                   1:45.02    1:42.78  
     1) Whetstone, Isaac M13            2) Andreani, Alyssa W13           
     3) Williams, Lilly W14             4) Guerin, Owen M14               
  3 Lily Flagg Swim Team  'A'                         1:49.16    1:46.99  
     1) Johnson, Luke A M14             2) Elmore, Emma L W14             
     3) Henriksen, Anna S W14           4) Barnett, Parker S M14          
  4 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:52.45    1:49.34  
     1) Patz, Micah M14                 2) Bibb, Maret W14                
     3) Webb, Zack M13                  4) Thomas, Katherine W14          
  5 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:50.47    1:49.57  
     1) Casperson, Ben M13              2) Watson, Ben M14                
     3) Holden, Sydney W13              4) Mackey, Story W13              
  6 Whitesburg Tide  'A'                              1:54.22    1:51.65  
     1) Smith, Addison W14              2) Smith, Hayden W13              
     3) Morris, Luke M14                4) Cooper, Walt M13               
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:55.68    1:52.04  
     1) Clark, Grady M13                2) Utley, Olivia W13              
     3) Towers, Madelyn W14             4) Applegate, Logan M14           
  8 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      1:53.94    1:54.30  
     1) Badgley, Luke K M13             2) Henderson, Ida M W14           
     3) Park, Tyler T M13               4) Woolsey, Grace P W14           
  9 Valley Hill Country Club  'A'                     2:03.25    1:58.44  
     1) Carney, Cameron M14             2) Oneill, Athan M13              
     3) Lingle, Kristen W14             4) Bradford, Anna W11             
 10 Mountain Springs  'A'                             1:58.51    1:59.27  
     1) Cockrell, Cassidy W13           2) Pendergrass, Charles M13       
     3) Johnston, Norah W13             4) Hulgan, Ryan M13               
 11 Piedmont Recreation Associatio  'A'               2:01.94    2:01.92  
     1) Brown, Owen W M13               2) Handley, Chloe W14             
     3) Sieja, Oliver M13               4) McCloud, Caitlin R W13         
 12 Sherwood Swim Team  'A'                                NT    2:02.08  
     1) Detwiler, George M13            2) Sprinz, Ceilidh W13            
     3) Angelucci, Megan W13            4) Todd, Joseph M14               
 13 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:03.19    2:03.04  
     1) Brewer, Sarah K W14             2) Weglage, Brady M13             
     3) Hutton, Kendall M13             4) Caruso, Lexie A W14            
 14 Chapman swim team  'A'                            2:08.94    2:06.09  
     1) Bumgarner, Briley W14           2) Scully, Sebastian M13          
     3) Campbell, Casper M13            4) Scully, Tatum W14              
 15 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:17.50    2:06.18  
     1) Nguyen, Andrew H M13            2) Lady, Monica G W14             
     3) Busby, David H M13              4) Wical, Bianca S W14            
 16 Camelot Recreation Association  'A'               2:09.75    2:13.30  
     1) Reeves, Brooke W14              2) Aiello, Nick M14               
     3) Underwood, Kaleb M13            4) Ledford, Abby W14              
 17 Byrd Spring  'A'                                  2:24.57    2:17.70  
     1) Kerns, Whitaker J M13           2) Del Valle, Anessa L W13        
     3) Chang, Alexis W13               4) Stifflemire, Deisen K M13      
 
Event 82  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.08   7/14/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Letson, Sophia            14 Blossomwood            28.27      28.15  
  2 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           28.14      28.33  
  3 Mackey, Story             13 Blossomwood            28.35      28.72  
  4 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   28.81      28.91  
  4 Holden, Sydney            13 Blossomwood            28.83      28.91  
  6 Thomas, Katherine         14 JVRA                   29.28      29.14  
  7 Smith, Addison            14 The Tide               29.16      29.16  
  8 Banks, Abby               13 Gators                 29.47      29.57  
B - Final
  9 Scully, Tatum             14 Chapman                29.67      28.80  
 10 Wical, Bianca S           14 RSAL                   29.53      30.16  
 11 Bibb, Maret               14 JVRA                   31.00      30.18  
 12 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             30.17      30.30  
 13 Barrow, Hannah M          14 Lily Flagg             31.32      31.18  
 14 Utley, Olivia             13 SJST                   31.33      31.25  
 15 Watkins, Mae              13 JVRA                   31.75      31.83  
 16 Olsen, Rebecca E          14 Lily Flagg             32.58      32.31  
 
Event 82  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   26.08   7/14/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           29.79      28.14  
  2 Letson, Sophia            14 Blossomwood            29.51      28.27  
  3 Mackey, Story             13 Blossomwood            29.96      28.35  
  4 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   30.15      28.81  
  5 Holden, Sydney            13 Blossomwood            31.05      28.83  
  6 Smith, Addison            14 The Tide               29.88      29.16  
  7 Thomas, Katherine         14 JVRA                   30.34      29.28  
  8 Banks, Abby               13 Gators                 30.69      29.47  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wical, Bianca S           14 RSAL                   30.57      29.53  
 10 Scully, Tatum             14 Chapman                30.17      29.67  
 11 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             30.70      30.17  
 12 Bibb, Maret               14 JVRA                   32.46      31.00  
 13 Barrow, Hannah M          14 Lily Flagg             32.53      31.32  
 14 Utley, Olivia             13 SJST                   34.33      31.33  
 15 Watkins, Mae              13 JVRA                   33.34      31.75  
 16 Olsen, Rebecca E          14 Lily Flagg             32.62      32.58  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hall, Bailey R            14 Hammerheads            33.72      32.61  
 18 Towers, Madelyn           14 SJST                   34.96      33.25  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hodges, Caroline          13 PIED                   34.69      33.32  
 20 Sprinz, Ceilidh           13 Sherwood               36.21      33.46  
 21 Owen, Rylee               14 SJST                   35.03      33.58  
 22 Caruso, Lexie A           14 Hammerheads            34.90      33.70  
 23 Bumgarner, Briley         14 Chapman                37.28      33.79  
 24 Johnston, Norah           13 Stingrays              33.84      33.80  
 25 Lingle, Kristen           14 VHCC                   35.76      34.18  
 26 Cockrell, Cassidy         13 Stingrays              35.14      34.35  
 27 Angelucci, Megan          13 Sherwood               34.86      34.36  
 28 Turner, Sydney            14 The Tide               39.45      34.71  
 29 Williams, Lilly           14 MNSO                   36.95      34.89  
 30 McCloud, Caitlin R        13 PIED                   35.83      34.97  
 31 Bothwell, Inde            13 MNSO                   38.00      35.55  
 32 Somers, Madeleine         14 Stingrays              35.65      35.72  
 33 Clayton, Marlee           14 PIED                   36.07      36.53  
 34 Brewer, Sarah K           14 Hammerheads            39.60      36.96  
 35 Henderson, Marianne I     13 Hampton Cove           37.97      37.40  
 36 Del Valle, Anessa L       13 Byrd Spring            38.67      37.92  
 37 Ashton, Lareeta           14 CAML                   40.88      38.21  
 38 Finley, Mina              13 Sherwood               44.26      38.70  
 39 Smith, Hayden             13 The Tide               40.90      38.82  
 40 Saller, Elsie             14 CAML                   42.07      38.89  
 41 Varmette, Eva             13 CAML                   41.34      39.40  
 42 Berger, Campbell          13 Gators                    NT      39.52  
 43 Derrick, Emily            13 Gators                 43.05      41.22  
 
Event 83  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   24.08   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guerin, Owen              14 MNSO                   25.92      25.02  
  2 Johnson, Wesley           14 Gators                 25.54      25.36  
  3 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   26.23      26.39  
  4 Cooper, Walt              13 The Tide               27.27      26.55  
  5 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   27.19      27.36  
  6 Hardy, Benjamin           13 Gators                 27.64      27.56  
  7 Carney, Cameron           14 VHCC                   28.58      29.22  
  8 Tewalt, Sawyer C          14 Hammerheads            29.70      29.36  
B - Final
  9 Broach, Will C            14 Lily Flagg             30.11      29.47  
 10 Patz, Micah               14 JVRA                   30.30      29.76  
 11 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             30.54      30.21  
 12 Clark, Grady              13 SJST                   30.31      31.01  
 13 Detwiler, George          13 Sherwood               30.89      31.23  
 14 Hardy, William            13 Gators                 31.06      31.40  
 15 Brown, Owen W             13 PIED                   31.18      31.82  
 16 Goldmon, William          13 Blossomwood            31.37      32.35  
 
Event 83  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 RCSL Record:   24.08   7/14/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Wesley           14 Gators                 26.01      25.54  
  2 Guerin, Owen              14 MNSO                   26.02      25.92  
  3 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   26.69      26.23  
  4 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   29.39      27.19  
  5 Cooper, Walt              13 The Tide               28.75      27.27  
  6 Hardy, Benjamin           13 Gators                 28.58      27.64  
  7 Carney, Cameron           14 VHCC                   31.03      28.58  
  8 Tewalt, Sawyer C          14 Hammerheads            30.66      29.70  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Broach, Will C            14 Lily Flagg             31.01      30.11  
 10 Patz, Micah               14 JVRA                   31.73      30.30  
 11 Clark, Grady              13 SJST                   32.03      30.31  
 12 Johnson, Luke A           14 Lily Flagg             32.89      30.54  
 13 Detwiler, George          13 Sherwood               31.44      30.89  
 14 Hardy, William            13 Gators                 35.39      31.06  
 15 Brown, Owen W             13 PIED                   31.19      31.18  
 16 Goldmon, William          13 Blossomwood            32.76      31.37  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alderson, Christian       14 The Tide               33.07      31.77  
 18 Sieja, Oliver             13 PIED                   32.99      31.84  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hulgan, Ryan              13 Stingrays              32.56      32.10  
 20 Watson, Ben               14 Blossomwood            33.59      32.42  
 21 Park, Tyler T             13 Hampton Cove           34.84      32.48  
 22 Casperson, Ben            13 Blossomwood            32.97      32.51  
 23 Pendergrass, Charles      13 Stingrays              34.93      32.71  
 24 Marett, Aubrey A          14 Lily Flagg             35.21      32.78  
 25 Todd, Joseph              14 Sherwood               33.40      32.81  
 26 Barnsby, Andrew           13 The Tide               34.80      32.92  
 27 Weglage, Brady            13 Hammerheads            33.58      33.30  
 28 Webb, Zack                13 JVRA                   34.13      33.70  
 29 Stifflemire, Deisen K     13 Byrd Spring            36.38      34.38  
 30 Nguyen, Andrew H          13 RSAL                   36.22      34.51  
 31 Hughes, Ethan             13 SJST                   36.70      35.73  
 32 Hutton, Kendall           13 Hammerheads            39.89      37.44  
 33 Cooper, Matthew W         14 Hampton Cove           40.19      37.74  
 34 Smouse, Nathaniel R       13 Hampton Cove           39.63      38.34  
 35 O'Halloran, Liam          14 VHCC                   37.96      38.82  
 36 Smith, David L            13 Byrd Spring            43.44      40.36  
 37 Perez, Nicolas            13 Sherwood               41.75      40.39  
 38 Campbell, Casper          13 Chapman                48.48      40.42  
 39 Carroll, Preston          14 PIED                   45.00      41.20  
 40 Schroer, Keaton           14 Stingrays              38.33      41.55  
 41 Kerns, Whitaker J         13 Byrd Spring            45.80      41.87  
 42 Aiello, Nick              14 CAML                      NT      42.70  
 43 Kennedy, Luke             13 CAML                   46.12      45.05  
 
Event 88  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.89    7/9/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Banks, Abby               13 Gators                 29.79      29.69  
  2 Daniel, Bella             14 Gators                 29.72      29.73  
  3 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             29.85      29.76  
  4 Thomas, Katherine         14 JVRA                   29.86      30.18  
  5 Letson, Sophia            14 Blossomwood            30.58      30.95  
  6 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            31.25      30.96  
  7 Mackey, Story             13 Blossomwood            30.59      31.12  
  8 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           30.83      31.24  
B - Final
  9 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   31.74      31.80  
 10 Scully, Tatum             14 Chapman                31.95      32.31  
 11 Watkins, Mae              13 JVRA                   32.46      32.47  
 12 Self, Mollie A            13 Lily Flagg             33.96      33.19  
 13 Handley, Chloe            14 PIED                   34.14      34.19  
 14 Ledford, Abby             14 CAML                   34.45      34.60  
 15 Johnston, Norah           13 Stingrays              34.09      34.66  
 16 Barrow, Hannah M          14 Lily Flagg             35.05      35.09  
 
Event 88  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   27.89    7/9/2017 Rebekah Hamilton, Blossomwood                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Daniel, Bella             14 Gators                 29.89      29.72  
  2 Banks, Abby               13 Gators                 30.53      29.79  
  3 Henriksen, Anna S         14 Lily Flagg             30.09      29.85  
  4 Thomas, Katherine         14 JVRA                   30.87      29.86  
  5 Letson, Sophia            14 Blossomwood            32.16      30.58  
  6 Mackey, Story             13 Blossomwood            32.41      30.59  
  7 Woolsey, Grace P          14 Hampton Cove           32.40      30.83  
  8 McGraw, Ellis             14 Blossomwood            32.09      31.25  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andreani, Alyssa          13 MNSO                   33.24      31.74  
 10 Scully, Tatum             14 Chapman                33.92      31.95  
 11 Watkins, Mae              13 JVRA                   34.26      32.46  
 12 Self, Mollie A            13 Lily Flagg             34.00      33.96  
 13 Johnston, Norah           13 Stingrays              36.14      34.09  
 14 Handley, Chloe            14 PIED                   35.59      34.14  
 15 Ledford, Abby             14 CAML                   34.82      34.45  
 16 Barrow, Hannah M          14 Lily Flagg             35.12      35.05  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Turner, Sydney            14 The Tide               36.80      35.31  
 18 Ham, Abby G               13 Hammerheads            37.59      35.56  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCloud, Caitlin R        13 PIED                   35.75      35.60  
 20 Bennett, Rowe             14 Stingrays              36.68      35.67  
 21 Brewer, Sarah K           14 Hammerheads            36.53      35.72  
 22 Bumgarner, Briley         14 Chapman                37.79      36.07  
 23 Owen, Rylee               14 SJST                   36.19      36.24  
 24 Bothwell, Inde            13 MNSO                   37.68      37.53  
 24 Humphrey-Troupe, Aalycia  13 Hammerheads            37.57      37.53  
 26 Berger, Campbell          13 Gators                    NT      37.60  
 27 Cole, Campbell            13 JVRA                   39.47      37.86  
 28 Williams, Lilly           14 MNSO                   39.02      38.51  
 29 Towers, Madelyn           14 SJST                   38.70      38.54  
 30 Henderson, Marianne I     13 Hampton Cove           39.26      38.71  
 31 Fleming, Mary             14 Sherwood               41.61      38.78  
 32 Varmette, Eva             13 CAML                      NT      39.07  
 33 Troutman, Lyndsey         14 SJST                   39.95      39.68  
 33 Somers, Madeleine         14 Stingrays              41.07      39.68  
 35 Sprinz, Ceilidh           13 Sherwood               40.25      39.92  
 36 Wessel, Anne              14 PIED                   41.52      40.12  
 37 Messervy, Kate M          14 Hampton Cove              NT      40.93  
 38 Borchers, Allegra         14 The Tide                  NT      44.85  
 39 Saller, Elsie             14 CAML                   48.03      44.94  
 40 Finley, Mina              13 Sherwood               47.93      46.23  
 41 Chang, Alexis             13 Byrd Spring          1:02.59      50.07  
 42 O'Halloran, Erin          13 VHCC                 1:00.63      58.53  
 -- Lady, Monica G            14 RSAL                   41.94         DQ  
 
Event 89  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   25.38   7/11/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guerin, Owen              14 MNSO                   26.99      26.27  
  2 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             26.82      26.89  
  3 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   28.54      28.01  
  4 Johnson, Wesley           14 Gators                 29.70      28.92  
  5 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   29.02      29.11  
  6 Shadinger, Austin         14 Gators                 31.07      30.25  
  7 Goldmon, William          13 Blossomwood            31.44      31.76  
  8 Applegate, Logan          14 SJST                   31.55      31.98  
B - Final
  9 Patz, Micah               14 JVRA                   32.00      32.05  
 10 Tewalt, Sawyer C          14 Hammerheads            32.99      32.56  
 11 Retzke, Jefferson         13 Stingrays              33.90      33.19  
 12 Clark, Grady              13 SJST                   34.03      33.36  
 13 Morris, Luke              14 The Tide               32.37      33.63  
 14 Kent, Farrell             14 Gators                 33.21      34.10  
 15 Detwiler, George          13 Sherwood               33.34      34.21  
 16 Hulgan, Ryan              13 Stingrays              34.51      34.44  
 
Event 89  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 RCSL Record:   25.38   7/11/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barnett, Parker S         14 Lily Flagg             27.32      26.82  
  2 Guerin, Owen              14 MNSO                   27.55      26.99  
  3 Baumgartner, Max T        14 MNSO                   28.53      28.54  
  4 Whetstone, Isaac          13 MNSO                   29.51      29.02  
  5 Johnson, Wesley           14 Gators                 28.94      29.70  
  6 Shadinger, Austin         14 Gators                 31.70      31.07  
  7 Goldmon, William          13 Blossomwood            33.00      31.44  
  8 Applegate, Logan          14 SJST                   31.59      31.55  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patz, Micah               14 JVRA                   33.76      32.00  
 10 Morris, Luke              14 The Tide               33.41      32.37  
 11 Tewalt, Sawyer C          14 Hammerheads            35.00      32.99  
 12 Kent, Farrell             14 Gators                 33.92      33.21  
 13 Detwiler, George          13 Sherwood               34.41      33.34  
 14 Retzke, Jefferson         13 Stingrays              36.63      33.90  
 15 Clark, Grady              13 SJST                   33.75      34.03  
 16 Hulgan, Ryan              13 Stingrays              34.66      34.51  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCarver, Camden          13 SJST                      NT      35.23  
 18 Park, Tyler T             13 Hampton Cove           36.46      35.25  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roberts, Bross            14 Blossomwood            37.57      35.40  
 20 Weglage, Brady            13 Hammerheads            38.69      35.76  
 21 Thompson, Haiden          13 The Tide               36.93      36.01  
 22 Pendergrass, Charles      13 Stingrays              36.94      36.14  
 23 Pugh, Ben                 14 JVRA                   37.63      37.02  
 24 Alderson, Christian       14 The Tide               37.65      37.12  
 25 Webb, Zack                13 JVRA                   39.75      37.36  
 26 Lehr, Harrison            13 Blossomwood            38.65      37.56  
 27 Tipton, Braden            14 Sherwood               43.20      38.24  
 28 Cooper, Matthew W         14 Hampton Cove           40.43      38.36  
 29 Perez, Nicolas            13 Sherwood               35.50      39.20  
 30 Kerns, Whitaker J         13 Byrd Spring            43.57      39.51  
 31 Aiello, Nick              14 CAML                   44.26      39.86  
 32 Gray, Canaan J            13 Lily Flagg                NT      40.12  
 33 Hull, Levi P              13 Lily Flagg                NT      40.37  
 34 Hrzida, James             14 VHCC                   37.06      40.63  
 35 Busby, David H            13 RSAL                   44.51      40.70  
 36 Carroll, Preston          14 PIED                   42.03      40.80  
 37 Ross, Jack W              13 Hampton Cove           47.19      40.87  
 38 Barry, Caleb P            13 Hammerheads               NT      40.99  
 39 Schmitz, Wilson O         13 PIED                   43.62      41.19  
 40 Walker, Finley            13 VHCC                   41.81      42.38  
 41 Scully, Sebastian         13 Chapman                47.77      42.46  
 42 Underwood, Kaleb          13 CAML                   44.88      43.07  
 43 Campbell, Casper          13 Chapman                48.25      43.26  
 44 Kennedy, Luke             13 CAML                   45.23      43.85  
 45 Crews, Gideon A           13 Byrd Spring            53.57      46.57  
 46 Castro, Jacob D           14 RSAL                 1:03.78      54.69  
 
Event 94  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:45.04   7/13/2014 Mountain Springs Swim Team, Stingrays      
                         D Campbell, L Bouldin, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:49.88    1:46.38  
     1) Krichev, Sophie 14              2) Mackey, Story 13               
     3) Letson, Sophia 14               4) Holden, Sydney 13              
  2 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:55.37    1:51.37  
     1) Bibb, Maret 14                  2) Cole, Campbell 13              
     3) Watkins, Mae 13                 4) Thomas, Katherine 14           
  3 Lily Flagg Swim Team  'A'                         1:55.64    1:54.07  
     1) Elmore, Emma L 14               2) Barrow, Hannah M 14            
     3) Self, Mollie A 13               4) Henriksen, Anna S 14           
  4 Monte Sano  'A'                                   2:01.18    1:58.74  
     1) Williams, Lilly 14              2) Masterson, Molly 14            
     3) Bothwell, Inde 13               4) Andreani, Alyssa 13            
  5 Piedmont Recreation Associatio  'A'               2:02.06    2:01.47  
     1) Hodges, Caroline 13             2) Rigby, Ansley 13               
     3) Handley, Chloe 14               4) McCloud, Caitlin R 13          
  6 Greenwyche Gators  'A'                            2:01.56    2:02.16  
     1) Banks, Abby 13                  2) Daniel, Bella 14               
     3) Derrick, Emily 13               4) Berger, Campbell 13            
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    2:02.60    2:03.14  
     1) Utley, Olivia 13                2) Poole, Evie 14                 
     3) Owen, Rylee 14                  4) Towers, Madelyn 14             
  8 Whitesburg Tide  'A'                              2:12.00    2:03.19  
     1) Smith, Hayden 13                2) Borchers, Allegra 14           
     3) Turner, Sydney 14               4) Smith, Addison 14              
  9 Mountain Springs  'A'                             2:05.27    2:03.34  
     1) Bennett, Rowe 14                2) Somers, Madeleine 14           
     3) Cockrell, Cassidy 13            4) Johnston, Norah 13             
 10 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:05.90    2:04.90  
     1) Ham, Abby G 13                  2) Hall, Bailey R 14              
     3) Humphrey-Troupe, Aalycia J 13   4) Caruso, Lexie A 14             
 11 Camelot Recreation Association  'A'               2:08.52    2:07.83  
     1) Reeves, Brooke 14               2) Ashton, Lareeta 14             
     3) Holland, Serenity 13            4) Ledford, Abby 14               
 12 Sherwood Swim Team  'A'                           2:12.46    2:10.00  
     1) Angelucci, Megan 13             2) Fleming, Mary 14               
     3) Finley, Mina 13                 4) Sprinz, Ceilidh 13             
 13 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:04.37    2:11.89  
     1) French, Blakeley K 12           2) Messervy, Kate M 14            
     3) Henderson, Marianne I 13        4) Woolsey, Grace P 14            
 
Event 95  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 RCSL Record:   1:38.65        1995 Greenwyche                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monte Sano  'A'                                   1:45.29    1:39.13  
     1) Whetstone, Isaac 13             2) Cagle, Hunter 13               
     3) Baumgartner, Max T 14           4) Guerin, Owen 14                
  2 Greenwyche Gators  'A'                            1:46.89    1:41.40  
     1) Hardy, Benjamin 13              2) Hardy, William 13              
     3) Shadinger, Austin 14            4) Johnson, Wesley 14             
  3 Lily Flagg Swim Team  'A'                         1:50.55    1:46.82  
     1) Broach, Will C 14               2) Marett, Aubrey A 14            
     3) Johnson, Luke A 14              4) Barnett, Parker S 14           
  4 Whitesburg Tide  'A'                              1:52.50    1:47.33  
     1) Morris, Luke 14                 2) Shea, Luke 13                  
     3) Alderson, Christian 14          4) Cooper, Walt 13                
  5 Blossomwood Swim Team  'A'                        1:53.83    1:50.34  
     1) Casperson, Ben 13               2) Kimbrel, Jack 14               
     3) Goldmon, William 13             4) Watson, Ben 14                 
  6 Jones Valley Recreation Assn.  'A'                1:54.93    1:51.37  
     1) Pugh, Ben 14                    2) Cochran, Brooks 13             
     3) Webb, Zack 13                   4) Patz, Micah 14                 
  7 Sharon Johnston Swim Team  'A'                    1:52.84    1:52.73  
     1) Clark, Grady 13                 2) Hughes, Ethan 13               
     3) McCarver, Camden 13             4) Applegate, Logan 14            
  8 Mountain Springs  'A'                             2:04.93    2:01.43  
     1) Retzke, Jefferson 13            2) Schroer, Keaton 14             
     3) Pendergrass, Charles 13         4) Hulgan, Ryan 13                
  9 Hampton Cove Hurricanes  'A'                      2:01.68    2:02.08  
     1) Park, Tyler T 13                2) Cooper, Matthew W 14           
     3) Ross, Jack W 13                 4) Badgley, Luke K 13             
 10 Mt. Carmel Hammerheads  'A'                       2:04.69    2:02.28  
     1) Weglage, Brady 13               2) Barry, Caleb P 13              
     3) Hutton, Kendall 13              4) Tewalt, Sawyer C 14            
 11 Piedmont Recreation Associatio  'A'               2:06.16    2:02.98  
     1) Sieja, Oliver 13                2) Schmitz, Wilson O 13           
     3) Carroll, Preston 14             4) Brown, Owen W 13               
 12 Sherwood Swim Team  'A'                           2:03.40    2:03.19  
     1) Detwiler, George 13             2) Perez, Nicolas 13              
     3) Eubanks, Graham 13              4) Todd, Joseph 14                
 13 Valley Hill Country Club  'A'                     1:58.90    2:04.77  
     1) Hrzida, James 14                2) O'Halloran, Liam 14            
     3) Walker, Finley 13               4) Carney, Cameron 14             
 14 Byrd Spring  'A'                                  2:25.24    2:18.72  
     1) Kerns, Whitaker J 13            2) Crews, Gideon A 13             
     3) Smith, David L 13               4) Stifflemire, Deisen K 13       
 15 Redstone Arsenal Launchers  'A'                   2:27.65    2:25.83  
     1) Nguyen, Andrew H 13             2) Busby, David H 13              
     3) Castro, Jacob D 14              4) Wallin, David M 11             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 95                    
 
  1. Monte Sano                       1643.5   2. Jones Valley Recreation Assn.    1595.5
  3. Greenwyche Gators                  1570   4. Blossomwood Swim Team            1409.5
  5. Lily Flagg Swim Team               1044   6. Piedmont Recreation Associatio      952
  7. Mountain Springs                    760   8. Whitesburg Tide                   681.5
  9. Camelot Recreation Association      604  10. Hampton Cove Hurricanes             543
 11. Sharon Johnston Swim Team         492.5  12. Mt. Carmel Hammerheads              489
 13. Redstone Arsenal Launchers        455.5  14. Valley Hill Country Club            397
 15. Sherwood Swim Team                  383  16. Chapman Swim Team                   309
 17. Byrd Spring                         178                                             

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2022 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org