Home
2024 Meets
2023 Meets
Archive & Records
Forms & Documents
Officiating
Member Pools
Board & Minutes
About RCSL

Meet Results / Record Listing

(Meters Time = Yards Time x 1.11 ----- Yards Time = Meters Time / 1.11)



Licensed to RCSL Swimming Champ. Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 6/30/2022 05:26 PM
                   2022 RCSL WHBG vs MCST -Yards - 6/29/2022                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:13.47        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:49.50    2:04.12  
     1) Cataldi, Isabella 8             2) Corrigan, Angelina M 7         
     3) Rochowiak, Hattie M 8           4) Phillips, Isla Katherine 7     
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:07.32    2:05.14  
     1) Morris, Jenna 7                 2) Nabors, Ariella 7              
     3) Stark, Penelope 7               4) Ryker, Penelope 7              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:50.64   X2:37.06  
     1) Hughes, Eliza 7                 2) Gipson, Lena 8                 
     3) Sinopoli, Savannah 7            4) Sinopoli, Haley 5              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                            NT   X2:44.67  
     1) Rochowiak, Eleanor J 6          2) Christian, Emma R 8            
     3) Ward, Audrey S 6                4) Goodrich, Blayke C 6           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       3:17.77   X3:43.22  
     1) Schacht, Ida Jane K 8           2) Brandon, Emma R 7              
     3) Craig, Violet O 7               4) Locklear, Olive M 8            
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:16.31        1982 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:32.67    1:35.53  
     1) Lucas, Judah 7                  2) Brown, Clement 8               
     3) Howison, Grady 8                4) Lucas, Jacob 7                 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              1:54.12   X1:44.93  
     1) Rogers, Brooks 7                2) Summers, Gabe 8                
     3) Jenkins, Jackson 8              4) Walton, Huie 6                 
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              2:36.38   X2:26.85  
     1) Nichols, Landon 7               2) Howison, Wyatt 6               
     3) O'Neal, Brayden 7               4) Gettys, Shepherd 7             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:44.34   X2:47.84  
     1) Rodriguez, Emerson 7            2) Cline, Jameson L 8             
     3) Corrigan, Aaron S 5             4) Barry, Kieran N 5              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                            NT   X3:52.79  
     1) McCumber, Stiles W 6            2) Spencer, Ezra 6                
     3) Sampson, Maddox 6               4) Hamilton, Luke W 5             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:51.81         DQ  
     1) Turfit, Porter J 8              2) Reynolds, Kaden J 7            
     3) Phillips, Ashton 6              4) Gindhart, Sutton G 7           
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:17.35        1998 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              3:00.67    2:53.80  
     1) Walker, Riley 9                 2) Brown, Vera 10                 
     3) Harrison, Addison 9             4) Borchers, Elizabeth 10         
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       4:02.50    3:47.01  
     1) Hayes, Josie M 9                2) Humphrey-Troupe, Samantha N 10 
     3) Barry, Kathryn V 9              4) O'Neal, Molly M 10             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X4:53.65  
     1) Allison, Victoria 10            2) Haun, Lillian 9                
     3) Haun, Mackenzie 9               4) Allison, Zora 9                
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:15.90        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              3:24.23    3:14.37  
     1) Howison, Landon 10              2) Abel, Todd 10                  
     3) Rogers, Grayson 9               4) Stephens, Grady 10             
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       3:20.35    3:22.31  
     1) Tewalt, Kornei 10               2) Hall, Rocco M 10               
     3) Matthews, Benjamin R 10         4) Snider, Carson 9               
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:48.54   X4:01.78  
     1) Gettys, Charlie 9               2) Rooker, Jackson 10             
     3) McCann, Samuel 9                4) Profozich, Zachary 9           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       4:34.08   X4:33.55  
     1) Milde, Rylan E 9                2) Rodriguez, Adriel 9            
     3) Reynolds, Kipton B 10           4) Sampson, Beckett 10            
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:05.19        1999 Piedmont                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:19.26    2:21.74  
     1) Snider, Ava 12                  2) Brewer, Bella E 11             
     3) Gindhart, Ella Kate K 12        4) Hall, Sulli M 11               
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:42.90    2:40.03  
     1) Jenkins, Riley 11               2) Morris, Clara 11               
     3) Alderson, Lena 12               4) Shea, Eleanor 11               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       3:31.98   X3:30.67  
     1) Rochowiak, Peyton G 12          2) Phillips, Evie 11              
     3) Barry, Caroline B 11            4) Robinson, Indali C 12          
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.29        1999 Jones Valley, Johns Valley                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:34.55    2:35.84  
     1) Borchers, Philip 12             2) Brown, Felix 12                
     3) Smith, Nolan 11                 4) Lucas, Caleb 12                
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:49.40    2:50.03  
     1) Cataldi, Ben 11                 2) Lewis, Jackson C 12            
     3) Craig, Wyatt J 11               4) Sallis, Wyatt C 12             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:41.65   X3:08.02  
     1) Turner, Quade 11                2) Alexander, Landon 11           
     3) Haun, Ethan 12                  4) Johnson, Josiah 12             
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                   NT   X3:40.69  
     1) Hampton, Andrew 11              2) Burkholder, Nicholas 11        
     3) McCoy, Jude 11                  4) Summers, Eli 11                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                            NT        XDQ  
     1) Johnson, Luke S 12              2) Locklear, Sam L 11             
     3) Roberts, Brennon 12             4) Milde, Landon R 11             
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:01.47   6/17/2014 Piedmont, PIED                             
                         A Monk, A Schloss, M Monk, C Strankman            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:20.88    2:21.92  
     1) Turner, Sydney 14               2) Borchers, Allegra 14           
     3) Smith, Addison 14               4) Burkholder, Clara 14           
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:35.52    2:35.63  
     1) Young, Allison E 14             2) Humphrey-Troupe, Aalycia J 13  
     3) Hall, Bailey R 14               4) Kern, Yzzy M 14                
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.79   6/24/2015 Piedmont Piranhas, PIED                    
                         C Chance, A Nurre, E Wan, B Werth                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:18.30    2:15.20  
     1) Tewalt, Sawyer C 14             2) Hutton, Kendall 13             
     3) Weglage, Brady 13               4) Norton, Cole C 13              
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                   NT   X2:24.76  
     1) Hawkins, Patrick 14             2) Brown, Ambrose 13              
     3) Thompson, Haiden 13             4) McColgan, Drake 14             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:35.25  
     1) Barnsby, Andrew 13              2) Alexander, Mason 13            
     3) Hopkins, Cole 13                4) Nichols, Chandler 13           
 -- WHITESBURG TIDE  'A'                              2:09.54         DQ  
     1) Morris, Luke 14                 2) Cooper, Walt 13                
     3) Alderson, Christian 14          4) Shea, Luke 13                  
 
Event 9  Girls 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.20    7/3/2019 Blossomwood Swim Team, Blossomwood         
                         M Yates, C Blasingame, V Graves, J Krichev        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:23.38    2:21.38  
     1) Brewer, Sarah K 14              2) Kimbrell, Mackenzie S 17       
     3) Taylor, Devyn K 17              4) Reynolds, Kaylynn A 15         
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:17.28    2:25.27  
     1) Shea, Bess 16                   2) Alexander, Emma Kate 15        
     3) Hopkins, Avery A 15             4) Shea, Emma 17                  
 
Event 10  Boys 15-17 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/29/2016 Piedmont Piranhas                          
                         C Chance, A Nurre, A Smith, C Overbeek            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:07.49    2:07.23  
     1) Dickens, Gregory 15             2) Borchers, Lucian 16            
     3) Gilchrist, Eli 15               4) McCoy, Pierce 16               
 
Event 11  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   17.98        1998 Beth Anne Ashcraft, Whitesburg               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Audrey S             6 HAMMERHEADS            31.61      30.14  
  2 Sinopoli, Haley            5 THE TIDE               34.59      30.85  
  3 Williams, Elizabeth        5 THE TIDE               35.13      32.99  
  4 Rochowiak, Eleanor J       6 HAMMERHEADS            36.28      35.14  
  5 Goodrich, Blayke C         6 HAMMERHEADS            44.75      42.49  
  6 Nabors, Adaleigh           5 THE TIDE               45.00      50.09  
 
Event 13  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Christian, Evelyn R        5 HAMMERHEADS            46.50     X36.69  
 -- Ingerson, Madeline         6 THE TIDE               56.47     X58.03  
 -- Ryker, Samantha            6 THE TIDE             1:03.99   X1:05.86  
 -- Connell, Bridget           5 THE TIDE               59.50   X1:26.79  
 
Event 14  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   16.34        1999 Lucas Marin, Hampton Cove                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Huie               6 THE TIDE               24.78      24.54  
  2 Phillips, Ashton           6 HAMMERHEADS            26.03      24.57  
  3 Turfitt, TY H              6 HAMMERHEADS            27.53      25.79  
  4 Gindhart, Pierson E        5 HAMMERHEADS            27.24      28.04  
  5 Howison, Wyatt             6 THE TIDE               30.28      29.70  
  6 Abel, Marty                6 THE TIDE               34.32      36.98  
 
Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McCumber, Stiles W         6 HAMMERHEADS            32.16     X29.20  
 -- Corrigan, Aaron S          5 HAMMERHEADS            33.01     X29.58  
 -- Spencer, Ezra              6 HAMMERHEADS            33.28     X30.05  
 -- Wheatley, Jackson M        5 HAMMERHEADS            36.13     X40.21  
 -- Ladner, Eli                5 THE TIDE               39.55     X40.73  
 -- Hamilton, Luke W           5 HAMMERHEADS            49.63     X41.00  
 -- Barry, Kieran N            5 HAMMERHEADS            43.60     X43.82  
 -- Sampson, Maddox            6 HAMMERHEADS            38.56     X43.91  
 -- Chandler, Logan R          5 HAMMERHEADS            52.72     X47.58  
 -- O'Neal, Bennett            4 THE TIDE               58.27     X53.58  
 -- Hall, Trenton              4 THE TIDE               59.06     X56.23  
 -- Calvert, James             5 THE TIDE               52.81   X1:11.58  
 -- Jackson, James             5 THE TIDE             1:18.49   X1:17.21  
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   14.45        1981 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Isla Katherine   7 HAMMERHEADS            19.19      19.95  
  2 Nabors, Ariella            7 THE TIDE               20.94      23.83  
  3 Morris, Jenna              7 THE TIDE               24.88      25.99  
  4 Testerman, Maya E          8 HAMMERHEADS               NT      28.65  
  5 Ryker, Penelope            7 THE TIDE                  NT      29.16  
  6 Christian, Emma R          8 HAMMERHEADS            41.62      41.36  
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hughes, Eliza              7 THE TIDE               32.08     X34.38  
 -- Gipson, Lena               8 THE TIDE               39.94     X38.10  
 -- Milde, Eden F              7 HAMMERHEADS            42.22     X49.96  
 -- Connell, Kate              7 THE TIDE               59.63     X50.95  
 -- Young, Alivia M            7 HAMMERHEADS          1:12.72   X1:08.79  
 -- Locklear, Olive M          8 HAMMERHEADS          1:17.71   X1:40.23  
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   13.74        1979 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               17.63      16.87  
  2 Gindhart, Sutton G         7 HAMMERHEADS            19.53      20.33  
  3 Lucas, Jacob               7 THE TIDE               20.86      21.18  
  4 Rogers, Brooks             7 THE TIDE               21.69      21.56  
  5 Reynolds, Kaden J          7 HAMMERHEADS            26.88      26.51  
  6 Turfit, Porter J           8 HAMMERHEADS            29.72      28.70  
 
Event 22  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jenkins, Jackson           8 THE TIDE               22.38     X22.94  
 -- Nichols, Landon            7 THE TIDE               25.97     X27.85  
 -- O'Neal, Brayden            7 THE TIDE               27.69     X30.78  
 -- Nichols, John Walker       7 THE TIDE               30.88     X32.42  
 -- Johnson, Jonah             8 THE TIDE               35.37     X34.05  
 -- Gettys, Shepherd           7 THE TIDE               32.72     X34.83  
 -- Samoyoa, Luis              7 THE TIDE                  NT     X37.51  
 -- Castillo, Sebastian        7 HAMMERHEADS          1:09.84     X58.69  
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.19    6/8/2011 Regan Weakley, Stingrays                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey-Troupe, Samanth  10 HAMMERHEADS            32.62      33.35  
  2 Harrison, Addison          9 THE TIDE               35.97      34.40  
  3 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               37.56      38.86  
  4 Lucas, Kinleigh           10 THE TIDE               45.50      48.09  
  5 Barry, Kathryn V           9 HAMMERHEADS            58.71      53.30  
  6 Cassidy, Emme M            9 HAMMERHEADS          1:19.72    1:10.22  
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Summers, Grace G          10 THE TIDE               40.77     X43.87  
 -- Allison, Victoria         10 THE TIDE               49.94     X52.67  
 -- Allison, Zora              9 THE TIDE               51.52     X53.85  
 -- Haun, Mackenzie            9 THE TIDE               55.99     X57.71  
 -- Haun, Lillian              9 THE TIDE             1:06.21   X1:07.46  
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   27.61        1981 David Allen, Whitesburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Landon           10 THE TIDE               38.68      36.66  
  2 Tewalt, Kornei            10 HAMMERHEADS            40.07      41.05  
  3 Abel, Todd                10 THE TIDE               43.15      43.23  
  4 Rogers, Grayson            9 THE TIDE               43.81      44.69  
  5 Sampson, Beckett          10 HAMMERHEADS            43.72      47.21  
 -- Hall, Rocco M             10 HAMMERHEADS            40.33         DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Johnson, Micah            10 THE TIDE               49.32     X45.71  
 -- Rooker, Jackson           10 THE TIDE               45.31     X45.82  
 -- Stephens, Grady           10 THE TIDE               44.56     X45.84  
 -- Profozich, Zachary         9 THE TIDE               48.43     X46.43  
 -- Elmore, Silas              9 THE TIDE               58.13     X55.56  
 -- Gettys, Charlie            9 THE TIDE             1:01.23   X1:05.75  
 -- Milde, Rylan E             9 HAMMERHEADS          1:08.72   X1:06.02  
 -- Nichols, Luke              9 THE TIDE               59.25   X1:10.40  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.37   6/26/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               31.31      29.67  
  2 Snider, Ava               12 HAMMERHEADS            29.35      30.33  
  3 Hall, Sulli M             11 HAMMERHEADS            30.56      31.39  
  4 Alderson, Lena            12 THE TIDE               34.61      35.44  
  5 Nichols, Zoie             12 THE TIDE               41.00      41.45  
  6 Rochowiak, Peyton G       12 HAMMERHEADS            42.69      42.16  
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nichols, Grace            12 THE TIDE               49.45     X45.91  
 -- Daugherty, Izzy           11 THE TIDE               53.13     X56.18  
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   25.20        1976 Keating Johns, Jones Valley                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickens, Ethan            11 THE TIDE               33.98      31.58  
  2 Lucas, Caleb              12 THE TIDE               31.93      31.95  
  3 Summers, Eli              11 THE TIDE               32.44      32.84  
  4 Craig, Wyatt J            11 HAMMERHEADS            33.26      33.94  
  5 Cataldi, Ben              11 HAMMERHEADS            34.14      35.30  
  6 Lewis, Jackson C          12 HAMMERHEADS            37.21      38.12  
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Johnson, Josiah           12 THE TIDE               43.09     X41.24  
 -- Haun, Ethan               12 THE TIDE               41.73     X41.92  
 -- McCoy, Jude               11 THE TIDE               42.66     X44.29  
 -- Milde, Landon R           11 HAMMERHEADS            46.60     X45.27  
 -- Johnson, Luke S           12 HAMMERHEADS            49.56     X50.18  
 -- Burkholder, Nicholas      11 THE TIDE               54.60     X56.13  
 -- Locklear, Sam L           11 HAMMERHEADS            51.97     X56.49  
 
Event 35  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.62   6/25/2014 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               27.17      27.08  
  2 Brewer, Sarah K           14 HAMMERHEADS            31.14      31.05  
  3 Humphrey-Troupe, Aalycia  13 HAMMERHEADS            31.45      32.76  
  4 Burkholder, Clara         14 THE TIDE               33.26      33.04  
  5 Young, Allison E          14 HAMMERHEADS            34.69      35.17  
  6 Borchers, Allegra         14 THE TIDE               36.65      36.48  
 
Event 38  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   23.27        1979 Chris McCool, Piedmont                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               25.75      25.27  
  2 Morris, Luke              14 THE TIDE               27.97      28.25  
  3 Tewalt, Sawyer C          14 HAMMERHEADS            28.66      28.70  
  4 McColgan, Drake           14 THE TIDE                  NT      29.51  
  5 Norton, Cole C            13 HAMMERHEADS            30.56      30.77  
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Barnsby, Andrew           13 THE TIDE               31.15     X30.33  
 -- Hopkins, Cole             13 THE TIDE               32.42     X32.43  
 -- Barry, Caleb P            13 HAMMERHEADS            34.71     X33.31  
 -- Nichols, Chandler         13 THE TIDE               34.87     X34.28  
 -- Alexander, Mason          13 THE TIDE               33.38     X35.21  
 -- Brown, Ambrose            13 THE TIDE               34.35     X36.19  
 
Event 41  Girls 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   24.64    6/8/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Devyn K           17 HAMMERHEADS            27.36      28.26  
  2 Kimbrell, Mackenzie S     17 HAMMERHEADS            29.21      29.76  
  3 Shea, Bess                16 THE TIDE               30.40      30.36  
  4 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               30.83      31.06  
  5 Shea, Emma                17 THE TIDE                  NT      31.13  
  6 Reynolds, Kaylynn A       15 HAMMERHEADS            39.38      38.89  
 
Event 43  Girls 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Turner, Madeline Rae      16 THE TIDE               35.28     X36.55  
 -- Insley, Bella             17 THE TIDE                  NT     X36.75  
 
Event 44  Boys 15-17 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SC Yards:   21.69   6/22/2016 Cade Overbeek, PIED                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castillo, Angel H         15 HAMMERHEADS            25.25      25.16  
  2 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               26.07      25.69  
  3 Dickens, Gregory          15 THE TIDE               26.48      26.11  
  4 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               30.00      31.94  
 
Event 46  Boys 15-17 50 Yard Freestyle Exhibition
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Yurick, Mark              15 THE TIDE               30.00     X31.10  
 -- Jackson, Jacob            15 THE TIDE               41.27     X37.58  
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   18.65        1984 Katherine Rhodes, Piedmont                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ladner, Addie              8 THE TIDE               35.61      32.64  
  2 Nabors, Ariella            7 THE TIDE               33.39      33.48  
  3 Brandon, Emma R            7 HAMMERHEADS            39.02      42.00  
  4 Testerman, Maya E          8 HAMMERHEADS               NT      45.44  
  5 Sinopoli, Savannah         7 THE TIDE                  NT      46.28  
 -- Rochowiak, Hattie M        8 HAMMERHEADS            31.39         DQ  
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.41        1997 Brian Chan, Randolph                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               26.50      26.68  
  2 Summers, Gabe              8 THE TIDE               26.16      26.76  
  3 Brown, Clement             8 THE TIDE               28.42      29.11  
  4 Turfit, Porter J           8 HAMMERHEADS            35.02      32.14  
 -- Reynolds, Kaden J          7 HAMMERHEADS            31.25         DQ  
 -- Corrigan, Aaron S          5 HAMMERHEADS            40.82         DQ  
 
Event 49  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   35.62   6/29/2011 Alison Hu, WHBG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey-Troupe, Samanth  10 HAMMERHEADS            44.52      43.89  
  2 Brown, Vera               10 THE TIDE               49.97      50.28  
  3 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               53.82      52.00  
  4 Lucas, Kinleigh           10 THE TIDE               56.32      58.24  
  5 Barry, Kathryn V           9 HAMMERHEADS          1:06.33    1:06.05  
  6 Hayes, Josie M             9 HAMMERHEADS          1:37.74    1:32.02  
 
Event 50  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   36.72        1999 Brian Chan, Jones Valley                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Landon           10 THE TIDE               54.97      52.48  
  2 Abel, Todd                10 THE TIDE               56.53      53.05  
  3 Rogers, Grayson            9 THE TIDE               49.42      54.20  
  4 Hall, Rocco M             10 HAMMERHEADS            56.37      58.59  
  5 Matthews, Benjamin R      10 HAMMERHEADS            59.38    1:05.64  
  6 Reynolds, Kipton B        10 HAMMERHEADS               NT    1:07.66  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   33.44        1981 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gindhart, Ella Kate K     12 HAMMERHEADS            38.51      39.18  
  2 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               43.03      42.60  
  3 Brewer, Bella E           11 HAMMERHEADS            44.33      44.40  
  4 Morris, Clara             11 THE TIDE               43.68      45.75  
  5 Alderson, Lena            12 THE TIDE               45.07      46.24  
  6 Phillips, Evie            11 HAMMERHEADS               NT      47.96  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.09   6/16/2021 Walt Cooper, WHBG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hough, Eli                12 THE TIDE               44.47      41.72  
  2 Brown, Felix              12 THE TIDE               41.27      41.95  
  3 Lewis, Jackson C          12 HAMMERHEADS            42.78      42.68  
  4 Craig, Wyatt J            11 HAMMERHEADS            52.69      47.68  
  5 Cataldi, Ben              11 HAMMERHEADS            51.44      51.39  
  6 Alexander, Landon         11 THE TIDE               53.89      54.18  
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.17    7/3/2012 Jesse Sabio, JVRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               36.75      37.28  
  2 Borchers, Allegra         14 THE TIDE               40.86      40.99  
  3 Smith, Hayden             13 THE TIDE               42.17      42.58  
  4 Humphrey-Troupe, Aalycia  13 HAMMERHEADS            43.70      45.10  
  5 Hall, Bailey R            14 HAMMERHEADS            46.75      47.83  
  6 Kern, Yzzy M              14 HAMMERHEADS            48.31      48.00  
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.37   6/22/2016 Alexander Nurre, PIED                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               32.85      32.21  
  2 Morris, Luke              14 THE TIDE               35.02      34.92  
  3 Hawkins, Patrick          14 THE TIDE               39.00      40.47  
  4 Barry, Caleb P            13 HAMMERHEADS            43.59      42.55  
  5 Norton, Cole C            13 HAMMERHEADS               NT      46.37  
  6 O'Neal, Sutton L          13 HAMMERHEADS            47.86      47.62  
 
Event 55  Girls 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   31.68        1986 Jana Korsch, Camelot                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimbrell, Mackenzie S     17 HAMMERHEADS            36.84      37.93  
  2 Alexander, Emma Kate      15 THE TIDE               39.50      41.23  
  3 Shea, Emma                17 THE TIDE               41.73      41.62  
  4 Reynolds, Kaylynn A       15 HAMMERHEADS            50.76      51.32  
  5 Turner, Madeline Rae      16 THE TIDE                  NT      52.38  
 
Event 56  Boys 15-17 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.72    6/2/2010 Cameron Conners, GREN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               33.13      33.24  
  2 Borchers, Lucian          16 THE TIDE               34.14      33.85  
  3 Ham, Luke H               15 HAMMERHEADS            33.00      35.15  
  4 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               38.21      39.37  
 
Event 57  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:05.41   6/27/2007 Blossomwood, BLOS                          
                         W Kretzchmar,B Thurman,R Roberts, S Cimino        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:25.69    1:30.94  
     1) Lucas, Jacob M7                 2) Stark, Penelope W7             
     3) Nabors, Ariella W7              4) Howison, Grady M8              
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:25.01    1:32.34  
     1) Gindhart, Sutton G M7           2) Phillips, Ashton M6            
     3) Rochowiak, Hattie M W8          4) Phillips, Isla Katherine W7    
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:03.65   X2:09.08  
     1) Corrigan, Angelina M W7         2) Christian, Emma R W8           
     3) Turfitt, TY H M6                4) Gindhart, Pierson E M5         
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:18.37  
     1) Elmore, Elijah M7               2) Gipson, Lena W8                
     3) Hughes, Eliza W7                4) Gettys, Shepherd M7            
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                       2:56.23   X3:09.77  
     1) Wheatley, Jackson M M5          2) Milde, Eden F W7               
     3) Chandler, Logan R M5            4) Craig, Violet O W7             
 
Event 59  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:00.27        1983 Southeast YMCA                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:35.36    2:35.29  
     1) Borchers, Elizabeth W10         2) Abel, Todd M10                 
     3) Howison, Landon M10             4) Harrison, Addison W9           
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:48.86    2:54.71  
     1) Tewalt, Kornei M10              2) O'Neal, Molly M W10            
     3) Hall, Rocco M M10               4) Humphrey-Troupe, Samantha N W10
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X3:29.31  
     1) Profozich, Zachary M9           2) Allison, Zora W9               
     3) Johnson, Micah M10              4) Allison, Victoria W10          
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       3:53.87   X3:37.41  
     1) Reynolds, Kipton B M10          2) Cassidy, Emme M W9             
     3) Barry, Kathryn V W9             4) Sampson, Beckett M10           
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                   NT   X4:20.76  
     1) Gettys, Charlie M9              2) Haun, Mackenzie W9             
     3) Haun, Lillian W9                4) McCann, Samuel M9              
 
Event 61  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:50.42   6/18/2014 Piedmont Piranhas, Piedmont                
                         E Wan, A Schloss, A Nurre, M Monk                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:10.38    2:11.97  
     1) Hall, Sulli M W11               2) Lewis, Jackson C M12           
     3) Craig, Wyatt J M11              4) Snider, Ava W12                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:11.63    2:18.77  
     1) Lucas, Caleb M12                2) Hough, Eli M12                 
     3) Morris, Clara W11               4) Shea, Eleanor W11              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:33.21   X2:41.00  
     1) Cataldi, Ben M11                2) Milde, Landon R M11            
     3) Phillips, Evie W11              4) Rochowiak, Peyton G W12        
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:59.76  
     1) Brown, Felix M12                2) Daugherty, Izzy W11            
     3) Johnson, Josiah M12             4) Nichols, Grace W12             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                       3:04.78   X3:16.53  
     1) Johnson, Luke S M12             2) Robinson, Indali C W12         
     3) Sallis, Wyatt C M12             4) Barry, Caroline B W11          
 
Event 63  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:42.31   6/12/2013 BYRD                                       
                         C Hui, M Northcutt, I Blasingame, S Vasquez       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:54.22    1:55.01  
     1) Smith, Addison W14              2) Smith, Hayden W13              
     3) Morris, Luke M14                4) Cooper, Walt M13               
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:01.55    2:04.50  
     1) Norton, Cole C M13              2) Weglage, Brady M13             
     3) Brewer, Sarah K W14             4) Tewalt, Sawyer C M14           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:09.46   X2:13.51  
     1) Hutton, Kendall M13             2) Hall, Bailey R W14             
     3) O'Neal, Sutton L M13            4) Humphrey-Troupe, Aalycia J W13 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:25.83  
     1) Nichols, Chandler M13           2) Borchers, Allegra W14          
     3) Stephens, Adalin W14            4) Alexander, Mason M13           
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                       2:25.85   X2:28.02  
     1) Barry, Caleb P M13              2) Roberts, Brennon M12           
     3) Kern, Yzzy M W14                4) Young, Allison E W14           
 
Event 65  Mixed 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:37.63    7/3/2019 JVRA                                       
                         C Barraza, C Patz, R Hamilton, C Bledsoe          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:46.91    1:50.89  
     1) Castillo, Angel H M15           2) Kimbrell, Mackenzie S W17      
     3) Taylor, Devyn K W17             4) Ham, Luke H M15                
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:52.35    1:58.02  
     1) Dickens, Gregory M15            2) Shea, Bess W16                 
     3) Hopkins, Avery A W15            4) Gilchrist, Eli M15             
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                                   NT   X2:18.87  
     1) Yurick, Mark M15                2) Turner, Madeline Rae W16       
     3) Shea, Emma W17                  4) Rose, Joel T M16               
 
Event 67  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   17.71        1981 Lori Harrison, Byrd Spring                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Isla Katherine   7 HAMMERHEADS            30.40      25.74  
  2 Ladner, Addie              8 THE TIDE               29.39      27.69  
  3 Stark, Penelope            7 THE TIDE               29.31      28.06  
  4 Morris, Jenna              7 THE TIDE               30.12      31.62  
  5 Cataldi, Isabella          8 HAMMERHEADS            31.75      34.48  
  6 Schacht, Ida Jane K        8 HAMMERHEADS            38.82      37.45  
 
Event 68  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   16.41   6/19/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Judah               7 THE TIDE               24.25      24.77  
  2 Summers, Gabe              8 THE TIDE               26.98      25.02  
  3 Lucas, Jacob               7 THE TIDE               26.53      26.41  
  4 Gindhart, Sutton G         7 HAMMERHEADS            29.58      30.91  
  5 Rodriguez, Emerson         7 HAMMERHEADS            36.23      37.98  
  6 Laster, Brody T            7 HAMMERHEADS               NT      49.20  
 
Event 69  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.29    7/3/2012 Mary Beth Monk, Piedmont                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Riley              9 THE TIDE               46.91      44.29  
  2 Harrison, Addison          9 THE TIDE               45.89      46.28  
  3 Borchers, Elizabeth       10 THE TIDE               46.27      46.52  
  4 Barry, Kathryn V           9 HAMMERHEADS            58.83    1:05.82  
  5 O'Neal, Molly M           10 HAMMERHEADS          1:18.71    1:15.83  
  6 Cassidy, Emme M            9 HAMMERHEADS          1:35.89    1:27.73  
 
Event 70  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   32.21   6/17/2015 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Landon           10 THE TIDE               46.79      47.39  
  2 Tewalt, Kornei            10 HAMMERHEADS            48.84      48.81  
  3 Abel, Todd                10 THE TIDE                  NT      52.71  
  4 Barnsby, Matthew          10 THE TIDE               53.89      55.19  
  5 Castillo, Santiago        10 HAMMERHEADS            57.99    1:01.23  
  6 Rodriguez, Adriel          9 HAMMERHEADS          1:22.19    1:06.78  
 
Event 71  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   29.44   6/12/2013 Regan Weakley, MTSP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Bella E           11 HAMMERHEADS            39.97      39.13  
  2 Shea, Eleanor             11 THE TIDE               41.41      42.42  
  3 Morris, Clara             11 THE TIDE               41.99      43.66  
  4 Jenkins, Riley            11 THE TIDE               46.18      46.00  
  5 Phillips, Evie            11 HAMMERHEADS               NT      52.82  
  6 Robinson, Indali C        12 HAMMERHEADS          1:12.13    1:23.68  
 
Event 72  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.40   5/31/2017 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchers, Philip          12 THE TIDE               39.26      39.34  
  2 Dickens, Ethan            11 THE TIDE               41.68      40.64  
  3 Turner, Quade             11 THE TIDE               41.80      42.89  
  4 Lewis, Jackson C          12 HAMMERHEADS            43.56      44.93  
  5 Cataldi, Ben              11 HAMMERHEADS            35.19      45.06  
  6 Sallis, Wyatt C           12 HAMMERHEADS          1:05.76      59.07  
 
Event 73  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   28.57   6/19/2013 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Sarah K           14 HAMMERHEADS            36.88      36.53  
  2 Turner, Sydney            14 THE TIDE               36.80      37.36  
  3 Humphrey-Troupe, Aalycia  13 HAMMERHEADS            37.57      39.84  
  4 Young, Allison E          14 HAMMERHEADS            43.34      43.83  
  5 Stephens, Adalin          14 THE TIDE               49.22      46.30  
 -- Burkholder, Clara         14 THE TIDE               40.59         DQ  
 
Event 74  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   25.83   6/30/2021 Luke Bedsole, JVRA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Luke              14 THE TIDE               33.74      33.41  
  2 McColgan, Drake           14 THE TIDE                  NT      33.62  
  3 Tewalt, Sawyer C          14 HAMMERHEADS            35.00      35.01  
  4 Hutton, Kendall           13 HAMMERHEADS               NT      40.71  
  5 Alderson, Christian       14 THE TIDE               37.65      41.54  
  6 O'Neal, Sutton L          13 HAMMERHEADS            51.66      45.77  
 
Event 75  Girls 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   27.09   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Devyn K           17 HAMMERHEADS            32.70      32.68  
  2 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               35.68      35.45  
  3 Kimbrell, Mackenzie S     17 HAMMERHEADS            33.92      36.64  
  4 Shea, Bess                16 THE TIDE               39.67      40.85  
  5 Alexander, Emma Kate      15 THE TIDE                  NT      42.89  
  6 Reynolds, Kaylynn A       15 HAMMERHEADS            58.26      52.47  
 
Event 76  Boys 15-17 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SC Yards:   24.50        1983 Mark Shelton, Whitesburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ham, Luke H               15 HAMMERHEADS            30.38      31.06  
  2 Castillo, Angel H         15 HAMMERHEADS            31.64      31.91  
  3 Dickens, Gregory          15 THE TIDE               33.56      35.35  
  4 Borchers, Lucian          16 THE TIDE                  NT      35.79  
  5 McCoy, Pierce             16 THE TIDE               41.90      44.96  
 
Event 77  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   16.07   6/30/2021 Gabrielle Beauchamp, Blossomwood             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rochowiak, Hattie M        8 HAMMERHEADS            24.13      26.54  
  2 Ladner, Addie              8 THE TIDE                  NT      31.76  
  3 Craig, Violet O            7 HAMMERHEADS            42.22      31.92  
  4 Nabors, Ariella            7 THE TIDE               31.27      33.09  
  5 Stark, Penelope            7 THE TIDE               34.61      34.19  
  6 Corrigan, Angelina M       7 HAMMERHEADS            32.45      50.99  
 
Event 78  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   15.83   6/12/2013 Riley T. Groves, RSAL                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howison, Grady             8 THE TIDE               21.40      20.71  
  2 Summers, Gabe              8 THE TIDE               26.04      24.79  
  3 Lucas, Judah               7 THE TIDE               25.54      28.01  
  4 Phillips, Ashton           6 HAMMERHEADS            31.50      34.45  
  5 Laster, Brody T            7 HAMMERHEADS            45.41      44.27  
 -- Cline, Jameson L           8 HAMMERHEADS               NT         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   29.91    6/8/2011 Devin Campbell, Stingrays                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey-Troupe, Samanth  10 HAMMERHEADS            39.52      40.10  
  2 Harrison, Addison          9 THE TIDE               46.23      44.77  
  3 Walker, Riley              9 THE TIDE               51.45      46.45  
  4 Brown, Vera               10 THE TIDE               52.10      56.49  
 -- O'Neal, Molly M           10 HAMMERHEADS          1:22.76         DQ  
 -- Hayes, Josie M             9 HAMMERHEADS               NT         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   30.53   6/27/2007 Chandler Espy, JVRA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Benjamin R      10 HAMMERHEADS            53.68      55.74  
  2 Rogers, Grayson            9 THE TIDE               56.35      56.58  
  3 Castillo, Santiago        10 HAMMERHEADS          1:04.95    1:03.24  
  4 McCann, Samuel             9 THE TIDE             1:06.45    1:06.88  
 -- Snider, Carson             9 HAMMERHEADS               NT         DQ  
 -- Barnsby, Matthew          10 THE TIDE                  NT         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.88   6/29/2011 Sarah Margaret Cimino, BLOS                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snider, Ava               12 HAMMERHEADS            33.97      34.88  
  2 Hall, Sulli M             11 HAMMERHEADS            36.90      36.75  
  3 Alderson, Lena            12 THE TIDE               41.73      39.79  
  4 Morris, Clara             11 THE TIDE               42.53      46.80  
  5 Barry, Caroline B         11 HAMMERHEADS            51.15      46.88  
  6 Nichols, Zoie             12 THE TIDE             1:35.05      58.45  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   27.85    7/3/2018 Bradford Johnson, GREN                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Eli              11 THE TIDE               46.89      38.78  
  2 Smith, Nolan              11 THE TIDE               42.09      39.81  
  3 Dickens, Ethan            11 THE TIDE               42.94      40.03  
  4 Craig, Wyatt J            11 HAMMERHEADS            51.91      45.19  
  5 Roberts, Brennon          12 HAMMERHEADS          1:06.69    1:02.38  
 -- Sallis, Wyatt C           12 HAMMERHEADS            58.66         DQ  
 
Event 83  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.55   6/26/2013 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Addison            14 THE TIDE               29.96      29.88  
  2 Hall, Bailey R            14 HAMMERHEADS            33.72      34.81  
  3 Turner, Sydney            14 THE TIDE               39.45      40.44  
  4 Smith, Hayden             13 THE TIDE               42.79      40.90  
  5 Brewer, Sarah K           14 HAMMERHEADS            39.60      40.94  
  6 Kern, Yzzy M              14 HAMMERHEADS               NT      52.22  
 
Event 84  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   25.37    6/5/2019 Riley T Groves, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Walt              13 THE TIDE               28.75      28.82  
  2 Tewalt, Sawyer C          14 HAMMERHEADS            32.68      30.66  
  3 Alderson, Christian       14 THE TIDE               33.07      33.24  
  4 Weglage, Brady            13 HAMMERHEADS            33.58      34.99  
  5 Thompson, Haiden          13 THE TIDE                  NT      36.65  
  6 Hutton, Kendall           13 HAMMERHEADS               NT      39.89  
 
Event 85  Girls 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   26.44   6/22/2016 Sarah Margaret Cimino, Blossomwood           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Devyn K           17 HAMMERHEADS            30.28      30.30  
  2 Hopkins, Avery A          15 THE TIDE               35.38      35.70  
  3 Shea, Bess                16 THE TIDE                  NT      39.49  
 
Event 86  Boys 15-17 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SC Yards:   23.52   6/18/2014 Zach S Harting, Launchers                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ham, Luke H               15 HAMMERHEADS            26.71      27.78  
  2 Castillo, Angel H         15 HAMMERHEADS            28.80      29.59  
  3 Gilchrist, Eli            15 THE TIDE               29.79      30.02  
  4 Dickens, Gregory          15 THE TIDE               32.07      32.66  
  5 Borchers, Lucian          16 THE TIDE               32.66      35.47  
 
Event 87  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:09.30        1981 Whitesburg                                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:30.18    1:42.83  
     1) Rochowiak, Hattie M 8           2) Corrigan, Angelina M 7         
     3) Cataldi, Isabella 8             4) Phillips, Isla Katherine 7     
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:37.60    1:46.78  
     1) Morris, Jenna 7                 2) Stark, Penelope 7              
     3) Ladner, Addie 8                 4) Nabors, Ariella 7              
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:06.30   X2:11.07  
     1) Brandon, Emma R 7               2) Rochowiak, Eleanor J 6         
     3) Ward, Audrey S 6                4) Schacht, Ida Jane K 8          
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                            NT   X2:34.75  
     1) Craig, Violet O 7               2) Testerman, Maya E 8            
     3) Milde, Eden F 7                 4) Christian, Emma R 8            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:09.70   X2:37.65  
     1) Hughes, Eliza 7                 2) Sinopoli, Haley 5              
     3) Sinopoli, Savannah 7            4) Ryker, Penelope 7              
 
Event 88  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:06.64        1995 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:22.03    1:25.70  
     1) Lucas, Jacob 7                  2) Summers, Gabe 8                
     3) Rogers, Brooks 7                4) Howison, Grady 8               
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       1:39.68    1:47.40  
     1) Phillips, Ashton 6              2) Gindhart, Pierson E 5          
     3) Reynolds, Kaden J 7             4) Gindhart, Sutton G 7           
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              1:34.00   X1:43.28  
     1) Jenkins, Jackson 8              2) Abel, Marty 6                  
     3) Brown, Clement 8                4) Lucas, Judah 7                 
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              1:46.89   X2:07.30  
     1) Nichols, Landon 7               2) Lerma, Malachi 8               
     3) O'Neal, Brayden 7               4) Nichols, John Walker 7         
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:01.06   X2:07.95  
     1) Turfit, Porter J 8              2) McCumber, Stiles W 6           
     3) Cline, Jameson L 8              4) Turfitt, TY H 6                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'C'                       2:49.70   X2:36.94  
     1) Castillo, Sebastian 7           2) Rodriguez, Emerson 7           
     3) Laster, Brody T 7               4) Corrigan, Aaron S 5            
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:06.90        1997 Randolph                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:37.88    2:42.48  
     1) Borchers, Elizabeth 10          2) Lucas, Kinleigh 10             
     3) Walker, Riley 9                 4) Harrison, Addison 9            
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       3:41.55    3:29.29  
     1) O'Neal, Molly M 10              2) Hayes, Josie M 9               
     3) Barry, Kathryn V 9              4) Humphrey-Troupe, Samantha N 10 
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:31.33   X3:35.31  
     1) Allison, Zora 9                 2) Haun, Mackenzie 9              
     3) Brown, Vera 10                  4) Allison, Victoria 10           
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   2:07.81        1997 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:49.34    2:52.51  
     1) Abel, Todd 10                   2) Rogers, Grayson 9              
     3) Barnsby, Matthew 10             4) Howison, Landon 10             
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:45.59    3:01.58  
     1) Hall, Rocco M 10                2) Sampson, Beckett 10            
     3) Snider, Carson 9                4) Tewalt, Kornei 10              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              3:07.62   X3:14.31  
     1) Rooker, Jackson 10              2) Johnson, Micah 10              
     3) Profozich, Zachary 9            4) Stephens, Grady 10             
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       3:29.14   X3:27.69  
     1) Matthews, Benjamin R 10         2) Milde, Rylan E 9               
     3) Castillo, Santiago 10           4) Rodriguez, Adriel 9            
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              3:42.55   X4:37.29  
     1) Gettys, Charlie 9               2) Nichols, Luke 9                
     3) Elmore, Silas 9                 4) Johnson, Jonah 8               
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:52.81   6/13/2012 Mountain Springs Swim Team                 
                         D Campbell, G Brandon, M Garding, R Weakley       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:02.82    2:06.41  
     1) Snider, Ava 12                  2) Hall, Sulli M 11               
     3) Brewer, Bella E 11              4) Gindhart, Ella Kate K 12       
  2 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:17.82    2:22.54  
     1) Morris, Clara 11                2) Jenkins, Riley 11              
     3) Alderson, Lena 12               4) Shea, Eleanor 11               
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       2:33.74   X3:03.53  
     1) Robinson, Indali C 12           2) Rochowiak, Peyton G 12         
     3) Barry, Caroline B 11            4) Phillips, Evie 11              
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:54.36        1999 Jones Valley                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:12.16    2:21.18  
     1) Summers, Eli 11                 2) Dickens, Ethan 11              
     3) Hough, Eli 12                   4) Lucas, Caleb 12                
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:24.13    2:27.86  
     1) Cataldi, Ben 11                 2) Sallis, Wyatt C 12             
     3) Lewis, Jackson C 12             4) Craig, Wyatt J 11              
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:31.66   X2:28.75  
     1) Borchers, Philip 12             2) Haun, Ethan 12                 
     3) Turner, Quade 11                4) Smith, Nolan 11                
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                              2:51.12   X2:50.30  
     1) McCoy, Jude 11                  2) Alexander, Landon 11           
     3) Johnson, Josiah 12              4) Brown, Felix 12                
 -- MT. CARMEL HAMMERHEADS  'B'                       3:09.82   X3:25.61  
     1) Roberts, Brennon 12             2) Locklear, Sam L 11             
     3) Johnson, Luke S 12              4) Milde, Landon R 11             
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:46.47    6/4/2014 Mountain Springs, MTSP                     
                         D Campbell, H York, M Garding, R Weakley          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:08.69    2:10.02  
     1) Burkholder, Clara 14            2) Turner, Sydney 14              
     3) Smith, Hayden 13                4) Smith, Addison 14              
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:12.04    2:19.35  
     1) Humphrey-Troupe, Aalycia J 13   2) Young, Allison E 14            
     3) Kern, Yzzy M 14                 4) Brewer, Sarah K 14             
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:41.22    6/6/2012 Piedmont Piranhas                          
                         C Overbeek, A Smith, S Baldwin, J Herring         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:52.50    1:55.66  
     1) Morris, Luke 14                 2) Shea, Luke 13                  
     3) Alderson, Christian 14          4) Cooper, Walt 13                
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:01.89    2:06.95  
     1) Norton, Cole C 13               2) Hutton, Kendall 13             
     3) Weglage, Brady 13               4) Tewalt, Sawyer C 14            
 -- WHITESBURG TIDE  'B'                              2:07.17   X2:11.72  
     1) Barnsby, Andrew 13              2) Alexander, Mason 13            
     3) Hopkins, Cole 13                4) Hawkins, Patrick 14            
 -- WHITESBURG TIDE  'C'                                   NT   X2:14.21  
     1) Brown, Ambrose 13               2) Nichols, Chandler 13           
     3) McColgan, Drake 14              4) Thompson, Haiden 13            
 
Event 95  Girls 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:43.88   6/26/2019 Jones Valley Recreation Assn., JVRA        
                         C Patz, A Shepherd, M Bibb, R Hamilton            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              2:03.55    2:05.99  
     1) Hopkins, Avery A 15             2) Shea, Emma 17                  
     3) Alexander, Emma Kate 15         4) Shea, Bess 16                  
  2 MT. CARMEL HAMMERHEADS  'A'                       2:09.38    2:06.67  
     1) Kimbrell, Mackenzie S 17        2) Reynolds, Kaylynn A 15         
     3) Hall, Bailey R 14               4) Taylor, Devyn K 17             
 
Event 96  Boys 15-17 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SC Yards:   1:32.25   6/30/2010 Whitesburg Tide, Whitesburg Tide           
                         C HOLDER, T Taylor, J ASHCRAFT, T Taylor          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WHITESBURG TIDE  'A'                              1:50.30    2:19.01  
     1) Dickens, Gregory 15             2) McCoy, Pierce 16               
     3) Borchers, Lucian 16             4) Gilchrist, Eli 15              

 

 
 

Web Design by:
MerchantWorks, Inc.


Copyright 2004-2024 - Rocket City Swim League, PO Box 10052, Huntsville, AL 35801
info@swimrcsl.org